Tor: шлях у Darknet, а чи варто?

6

Tor (скор. від The Onion Router)відкрите програмне забезпечення для реалізації другого покоління так званої цибулевої маршрутизації.

Актуальний список TOR сайтів для ознайомлення.

Це система проксі-серверів, що дозволяє встановлювати анонімне з’єднання, захищене від прослуховування. Розглядається як анонімна мережа віртуальних тунелів, надає передачу даних в зашифрованому вигляді.

З допомогою Tor користувачі зберігають анонімність в Інтернеті при відвідуванні сайтів, ведення блогів, миттєві і поштових повідомлень, а також при роботі з іншими додатками, що використовують протокол TCP. Анонимизация трафіку забезпечується за рахунок використання розподіленої мережі серверів — вузлів. Технологія Tor забезпечує захист від механізмів аналізу трафіку, які ставлять під загрозу не тільки приватність в Інтернеті, але також конфіденційність комерційних таємниць, ділових контактів і таємницю зв’язку в цілому.(матеріал взято з Вікіпедії)

Даний браузер підійде для тих, хто хоче переглядати ресурси мережі, заблоковані Роскомнаглядом, як мінімум. Багато торрент-трекери вже давно відкрили дзеркала в «даркнете». Чому даркнет?

Основними ознаками даркнета є:

  • закритість мережі від пошукових і інших роботів;
  • децентралізація (немає звичних серверів DNS, а дані передаються між випадковими вузлами);
  • передача інформації по захищених каналах в зашифрованому вигляді.

Останній пункт – один з найважливіших. Він є ключовим у розумінні суті даркнета. Взяти, приміром, ті ж торренти: це децентралізована мережа, однак, усі дані в ній передаються в незашифрованому вигляді, в результаті чого, провайдер може точно сказати, що Ви скачували і навіть простежити звідки!

Даркнет ж працює за принципами, схожими з VPN. Всі дані проходять по випадковим ланцюжках мережі в зашифрованому вигляді і розшифрувати їх може тільки комп’ютер, для якого вони призначені. Перехоплення пакетів, в принципі, можливий, але в силу стійкості криптоалгоритмов до злому, практично недоцільний. Додатково процес перехоплення ускладнюється тим, що маршрути передачі інформації постійно змінюються.

TOR – браузер

В принципі, Tor Browser не вимагає ніяких додаткових налаштувань. Він автоматично тлі запускає клієнт Тора і підключається до нього за допомогою плагіна. При бажанні Ви можете вникнути в тонкощі налаштування клієнта і підвищити рівень захищеності або встановити Tor в якості шлюзу за замовчуванням для всіх програм, але для звичайного ознайомлення цього не потрібно.

Крім надання анонімності в Мережі шляхом маскування свого зовнішнього IP, Tor дозволяє Вам відвідувати (і навіть створювати!) недоступні звичайним користувачам сайти з власним доменним ім’ям .onion. Це, по суті, і є «темна» сторона Тора, оскільки онион-сайти можуть існувати прямо на комп’ютері одного з анонімних користувачів, містити будь-яку інформацію і при цьому їх не можна так просто закрити, не виявивши власника!

Знайти адреси «цибулинних» сайтів можна в звичайному Інтернеті (який користувачі даркнетов називають «клирнетом» від англ. «clear» – «чистий, відкритий»). Рекомендую розпочати свої пошуки зі спеціалізованих каталогів посилань, начебто http://dirnxxdraygbifgc.onion/:

Тематика онион-сайтів досить різноманітна і багато в чому перетинається з тематикою ресурсів звичайного веба. Тут є не тільки всілякі піратські і нелегальні ринки, але і цілком благопристойні соціальні мережі, бібліотеки, інтернет-магазини і т. п.

Перед тим як зайти на той чи інший ресурс даркнета, врахуйте, що тут ризик підхопити якийсь вірус в рази вище, ніж у звичайному Інтернеті, тому не втрачайте пильності! І ще одне: в закритих мережах, типу того ж Tor, Ви цілком можете стати жертвами хакерів, які стежать за трафіком і можуть перехоплювати дані передаються, тому частіше оновлюйте ланцюжка підключення.

Що стосується питання анонімності в Tor взагалі, то стовідсоткової гарантії того, що при бажанні ніхто не вирахує не існує! Про це прямо написано на головній сторінці проекту. Однак, Tor дозволяє успішно обходити різноманітні заборони і бани по IP. Чого гріха таїти, одного разу я використав цю мережу для накрутки голосів за фотографію своєї сестри на одному з Інтернет-голосувань 🙂

На сьогоднішній день Tor є одним з найпопулярніших даркнетов. Це одночасно і добре, і погано… Добре тим, що увійти в мережу досить просто будь-якому бажаючому. Таких бажаючих багато, відповідно і швидкість роботи мережі достатньо висока.

Погано ж те, що є достатньо нехороших людей (і спецслужб), які стежать за Tor’ом і можуть заразити Ваш ПК або перехопити Ваші дані! Однак, якщо використовувати мережу з розумом і зайвий раз себе не компрометувати, то все повинно бути в порядку 🙂

Де скачати?

Подібні речі краще брати на офіційному сайті,однак пам’ятайте, що в даркнете простіше зловити віруси, ніж десь ще:) Тому акуратніше.

Якщо є питання, пишіть їх в коментарях.

Читайте нас в